© 2024 HASGÜL ÖZLÜ. Designed By hasgül

youtuberın dikkat etmesi gerekenler-önemli püf noktaları

YouTube, dünyanın en büyük arama motorlarından biridir. Dolayısıyla anahtar kelimeler içeren açıklamalar yazarak izleyicilerin, arama yoluyla videolarınızı daha kolay bulmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

Aranabilir açıklamalar yazın

Açıklamalar izleyicilere, arama sonuçlarında videolarınızı bulma ve ne izleyeceklerini anlama konusunda yardımcı olan değerli bilgiler aktarabilir. Doğru anahtar kelimelerle iyi yazılmış açıklamalar, arama sonuçlarında videonuzun görünmesine yardımcı olacağından izlenme sayısını ve izlenme süresini artırabilir.

 

Yapabileceğiniz işlemler:

Bir dizi anahtar kelime girmek yerine, doğal bir dil kullanarak videonuza dair bir genel bakış sunun.

En önemli anahtar kelimeleri, açıklamanızın en başına yerleştirin.

Videonuzu açıklayan 1-2 ana kelime belirleyip bunları hem açıklamanızda hem başlığınızda belirgin şekilde öne çıkarın.

Popüler anahtar kelimeleri ve eş anlamlılarını belirlemek için Google Trendler'i ve Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı'yı kullanın. Bu terimlerin eklenmesi, aramadan gelen trafiği en üst düzeye çıkarmanızı sağlayabilir.

Alakasız kelimeler zayıf bir izleme deneyimi oluşturacağından ve  politikalarımızı ihlal edebileceğinden, açıklamanızda bu tür kelimeler kullanmaktan kaçının.

Not: Bu dersteki stratejiler, YouTube içerik üreticileriyle olan deneyimimizden alınmış önerilerdir ve başarı sözü ya da garantisi vermemektedir.

Her Yönüyle Kaliteli İçerik Üretimi

 

Her Yönüyle Kaliteli İçerik Üretimi

Pazar Analizi: Pazar analizi yaparken önce hedef kitle belirlenmeli daha sonra rakipler incelemeliyiz. Hedef kitleyi belirlerken dikkatli olmak gerekiyor, içerikleri kimin için üretiyoruz? Eğer normal kullanıcılar için içerik hazırlıyorsak içeriklerimiz kullanıcılara hitap edecek şekilde hazırlanmalı. Eğer sektörün profesyonelleri için içerik hazırlanıyorsa içeriklerimiz ona göre hazırlanmalıdır. Daha sonra rakip analizi yapılmalıyız. İçerik hazırlayacağımız sektörde kimler var, nasıl içerikler yazıyorlar, hangi içerikler daha çok okunuyor ve hangi içerikler daha çok paylaşılmış gibi konuları inceleyerek kendimiz için bir şablon hazırlayabiliriz.
Anahtar Kelime Analizi: İçerik yazmadan önce anahtar kelime analizi yapmamız gereklidir. Anahtar kelime analizi yaparken kullanabileceğimiz Google Search, SEMrush, Searchmetrics, Ahrefs, SEOmonitor’ü gibi araçlar var. Bunların en önemlisi Google Search. Google’da herhangi bir arama yaptığımızda sayfanın en altında bağlantılı aramaları görüyoruz. Genelde anahtar kelime analizi yaparken içerik hazırlayıcılar bu noktayı kaçırıyor. Bu kelimelerden çok iyi bir şekilde faydalanılabilir. Google son zamanlarda bir güncelleme yaparak kendi aracı olan KW Planner’da ki anahtar kelime hacimlerini daha gruplu göstermeye başladı.

Youtube Anahtar Kelime Seçimi

Anahtar kelimeler ne olursa olsun bir içeriği ön plana çıkartmak için her zaman bizlere lazım olacak şeylerdir. İlerleyen teknolojide bu değişir mi bilinmez ama bundan kurtuluşumuzun olmayacağı kesinlikle bellidir. Bu yüzden sizde içeriğinizi ön plana çıkartmak istiyor iseniz yapmanız gerekenler anahtar kelime araştırmasıdır.

Arama motorları araması ile sosyal medya araması arasında bazı önemli farklar bulunmaktadır. En basitinden Google‘da ki en popüler sorgular ile YouTube ‘da ki en popüler sorgular aynı değildir.

Google arama motoruna en son eklenen özelliklerinden biri olan aranacak terimin yazımına yazmaya başlar başlamaz arama sonuçlarını sıralamaya koyması ve karakter girimi devam ettikçe de filtrelenen sonuç devam etmesidir. Siz yazar iken de açılan pencerede önerilerini göstermektedir. Fakat YouTube ile Google kesinlikle karıştırılmamalıdır.

YouTube Videoları İçin Anahtar Kelime Araştırması
YouTube ‘ta videolarınızı optimize eder iken kullanacağınız anahtar kelime aracını kendi bünyesinden kaldıran YouTube ; Adwords Anahtar Kelime Planlayıcıyı ön plana sokmaktadır. Bunun haricinde kullanmış olacağınız başka anahtar kelime planlayıcıları sizlere çok büyük bir oranda yarar sağlayacaklardır.

https://adwords.google.com/KeywordPlanner